En Az Yakıt Harcayan Arabalar

Genel 28 Kas 2015 519 views Okunma

Çoğumuz için araba alırken ne kadar donanım özellikleri, görünüm özellikleri, kaza bilgileri gibi şeyler önemli olsa da göz ardı edilmeyecek bir konu daha var.O da arabanın harcadığı yakıt miktarı.Türkiye şartlarında az yakıt kullanan bir araba hepimiz için cazibesi yüksek bir statüde yerini alır.Çünkü gerek benzin ve gaz fiyatları, gerekse kullandığımız arabanın az yakmasını istememiz az yakan arabaların bir adım daha önde olmasını sağlıyor.Bu yazımızda ise en az yakan arabalardan bahsedeceğiz.

1- Laval University’s Eco-Marathon Champion

Laval Üniversitesi’nde üretilen bu yarı uçak yarı araba görünümlü araba 2010 senesinden beri liderliği elinden bırakmıyor.Gerçekten benzini kokluyor deyimi bu araba için tam anlamıyla tanım gibi.Çünkü 4000 km’de bir 3.8 litre yakıt harcaması ağzımızı açık bırakmıyor değil.

1(4)

2- Cambridge Design Partnership Concept Car

Bir önceki arabamız kadar az yakmasa da, yine harika bir oran ile yakıt harcayan arabamız km başına yaklaşık olarak 0.0017 litre yakıt harcıyor.Bu arabalar genel olarak az yakması için üretilmiş aslında.Bir albenisi olmasa bile bunu yapan arkadaşları gerçekten tebrik etmek gerekiyor.

2(4)

3- Brigham Young University Supermileage Vehicle

Araba denilmesine rağmen arabalar ile biraz uzaktan akraba gibi görünen bu otomobilimiz ise listemizin üçüncü sırasında yer alıyor.Diğer arabalar gibi benzini koklamak deyimini en iyi şekilde yerine getiren bu uzay aracı-gemi karışımı araba km başına yaklaşık olarak 0.0018 litre yakıt harcayarak tam bir emekli baba arabası olmayı hakkediyor.

1305-17 321 1305-17 Super Mileage Vehicle BYU Mechanical Engineering May 14, 2013 Photo by Jaren Wilkey/BYU © BYU PHOTO 2013 All Rights Reserved photo@byu.edu  (801)422-7322

 

Yazar Hakkında

AnonimÜmit Arslan {Ümit}info@teknobuck.com

Yorumlar

Yorumlar(1 )
    • DeCoder
      DeCoder Kasım 28, 2015

      Yahu bitanesinin şekli normal değil ki. Biz türklerin önce gözü doğacak yakıt mühim değil it gibi çalışır 2.0 dan aşağı binmeyiz 🙂


Sen de Yorumla!